Elérkeztünk a NAS egy igen fontos funkciójához. Mivel manapság már minden digitalizálva van (képek, zenék, videók), ideje leváltani a laptop 15"-os vagy az asztali gép 17"-os monitorját a 105cm-s tévére. Mennyivel kényelmesebb leülni a kanapéra a haverokkal, és a tévén nézegetni a nyaralás képeit/videóit, mint odakuporodni a gép köré, ahol általában egy szék van (vagyis a többiek max körülállhatnak), és úgy mutogatni az élményeket, rázoomolni az érdekes részekre a 10+ mpixeles képeken, stb. Arról nem is beszélve az időről, mire egy windows-os gépen eljutsz odáig, hogy megnyitsd a képeket (win7 ide vagy oda, nem bootol olyan gyorsan, mint egy PS3). És persze ha az ember zenét hallgatna, mivel úgyis megvan gépen mindene (akár iTunes letöltés, akár mp3-ba áttolt bolti cd-k), ezt teheti a nappaliban lévő eszközökön (pl ha lenne 5.1-es hangom kötve a PS3-ra, de nincs, pénz kérdés egyelőre). Itt jön a képbe a DLNA, a PS3 és egy egyszerű kis progi, amit úgy hívnak: uShare.
A uShare egy teljesen minimál program, minimál beállítási lehetőséggel. Először is telepítés.
nas@nas01r:~$ sudo atp-get install ushare
Ezzel felrakjuk magát az alap programot, megéri mellérakni még néhány codec csomagot, mint pl mplayer, ffmpeg, mencoder, amennyiben sok filmünk van gépen.
Ha ezek fennvannak, irány a config, ami nekem így néz ki (kivettem a felesleges kommentelt sorokat):
nas@nas01r:~$ sudo gedit /etc/ushare.conf
USHARE_NAME=nas
USHARE_IFACE=eth0
USHARE_PORT=
USHARE_TELNET_PORT=
USHARE_DIR=/home/nas/videos,/home/nas/music,/home/nas/pictures
USHARE_OVERRIDE_ICONV_ERR=
ENABLE_WEB=
ENABLE_TELNET=
ENABLE_XBOX=
ENABLE_DLNA=yes
Vagyis a név, ami megjelenik a DLNA eszközön, a hálózati interfész, amin kommunikál (láttam olyan NAS megoldást, ahol két gigabites hálókártya volt a gépben, az egyiken a net ment be, a másikon a DLNA kifelé), a port (ami teljesen mindegy), telnet port (szintén mindegy), a megosztott mappák vesszővel elválasztva. Az ORVERRIDE_ICONV_ERR fogalmam sincs, mire való, bevallom őszintén, hagytam ahogy volt alapból. Telnetet nem kell enabledre rakni, amennyiben a DLNA lejátszó egy Xbox360, akkor ezt yes-re kell állítani, ha pedig PS3, vagy más DLNA kompatibilis eszköz (pl tévé), a DLNA-t. Nekem így van beállítva, mivel a PS3 üzemel DLNA lejátszóként. Ennyi a config, nem egy nagy dolog.
Elindítani, leállítani, és frissíteni az adatbázisát (ha valami újat másoltunk ezekbe a mappákba) a következő parancsokkal lehet:
nas@nas01r:~$ sudo ushare -D
nas@nas01r:~$ sudo /etc/init.d/ushare stop|reload|force-reload
Ebből nekem a reload és a force-reload nem működik sajnos, úgyhogy írtam egy minimál shell scriptet, ami kilövi és visszaindítja a uShare-t. Ezzel egy paranccsal lehet reloadolni (igaz valójában kinyírja és visszaindítja a processt).
nas@nas01r:~$ sudo gedit ushare.sh
# uShare kill - start as daemon script
kill -9 `pgrep ushare`
echo "uShare killed, starting uShare as daemon..."
ushare -D
echo "uShare started [OK]"
exit 0
Az .sh-t pedig sudoval kell futtatni, hogy tudja olvasni az összes fájlt, akkor is, ha valami más user hozta létre, mint az alap:
nas@nas01r:~$ sudo ./ushare.sh
A másik lehetőség a DLNA szerverre, ami PS3-al kitűnően működik, a Playstation Media Server, amit leszedhetünk pl innen, ez egy java alapú program, aminek van grafikus felülete, és ami még jobb, át tudja kódolni a filmeket olyan formába, hogy a PS3 le tudja játszani (ez a uShare használata esetén gond lehet, ha nagyon idióta kódolású filmeket akarunk nézni), viszont iszonyatosan megeszi a gépet, így egy Atom procis vassal nem biztos, hogy megfelelő alternatíva. Ennyit a DLNA-ról, kellemes tévénképésvideónézést, valamint zenehallgatást.