NetFreak

Minden, ami net, blog, cloud, web2.0, egyebek. Újítások, új belépők, régi tündöklések, tesztek, lehúzások, és bármi, ami a világhálóról származik...

Címkék

bemutatkozás (1) bevezető (1) böngésző (3) codegen (1) design (2) dlna (2) építés (1) firefox (1) fun (2) google (1) intel atom (1) iphone (5) játék (1) linux (1) nas (9) net (2) netfreak (2) opera (1) raid (1) samba (2) sony (1) startup (2) szoftver (6) szünet (1) telepítés (3) terminál (2) ubuntu (5) ushare (1) vélemény (5) vicc (1) zotac (1) Címkefelhő

Browser-böngésző

uShare (s01e08)

2010.05.01. 21:26 | Racsi | Szólj hozzá!

Elérkeztünk a NAS egy igen fontos funkciójához. Mivel manapság már minden digitalizálva van (képek, zenék, videók), ideje leváltani a laptop 15"-os vagy az asztali gép 17"-os monitorját a 105cm-s tévére. Mennyivel kényelmesebb leülni a kanapéra a haverokkal, és a tévén nézegetni a nyaralás képeit/videóit, mint odakuporodni a gép köré, ahol általában egy szék van (vagyis a többiek max körülállhatnak), és úgy mutogatni az élményeket, rázoomolni az érdekes részekre a 10+ mpixeles képeken, stb. Arról nem is beszélve az időről, mire egy windows-os gépen eljutsz odáig, hogy megnyitsd a képeket (win7 ide vagy oda, nem bootol olyan gyorsan, mint egy PS3). És persze ha az ember zenét hallgatna, mivel úgyis megvan gépen mindene (akár iTunes letöltés, akár mp3-ba áttolt bolti cd-k), ezt teheti a nappaliban lévő eszközökön (pl ha lenne 5.1-es hangom kötve a PS3-ra, de nincs, pénz kérdés egyelőre). Itt jön a képbe a DLNA, a PS3 és egy egyszerű kis progi, amit úgy hívnak: uShare.

A uShare egy teljesen minimál program, minimál beállítási lehetőséggel. Először is telepítés.

nas@nas01r:~$ sudo atp-get install ushare

Ezzel felrakjuk magát az alap programot, megéri mellérakni még néhány codec csomagot, mint pl mplayer, ffmpeg, mencoder, amennyiben sok filmünk van gépen.
Ha ezek fennvannak, irány a config, ami nekem így néz ki (kivettem a felesleges kommentelt sorokat):

nas@nas01r:~$ sudo gedit /etc/ushare.conf

USHARE_NAME=nas
USHARE_IFACE=eth0
USHARE_PORT=
USHARE_TELNET_PORT=
USHARE_DIR=/home/nas/videos,/home/nas/music,/home/nas/pictures
USHARE_OVERRIDE_ICONV_ERR=
ENABLE_WEB=
ENABLE_TELNET=
ENABLE_XBOX=
ENABLE_DLNA=yes

Vagyis a név, ami megjelenik a DLNA eszközön, a hálózati interfész, amin kommunikál (láttam olyan NAS megoldást, ahol két gigabites hálókártya volt a gépben, az egyiken a net ment be, a másikon a DLNA kifelé), a port (ami teljesen mindegy), telnet port (szintén mindegy), a megosztott mappák vesszővel elválasztva. Az ORVERRIDE_ICONV_ERR fogalmam sincs, mire való, bevallom őszintén, hagytam ahogy volt alapból. Telnetet nem kell enabledre rakni, amennyiben a DLNA lejátszó egy Xbox360, akkor ezt yes-re kell állítani, ha pedig PS3, vagy más DLNA kompatibilis eszköz (pl tévé), a DLNA-t. Nekem így van beállítva, mivel a PS3 üzemel DLNA lejátszóként. Ennyi a config, nem egy nagy dolog.
Elindítani, leállítani, és frissíteni az adatbázisát (ha valami újat másoltunk ezekbe a mappákba) a következő parancsokkal lehet:

nas@nas01r:~$ sudo ushare -D
nas@nas01r:~$ sudo /etc/init.d/ushare stop|reload|force-reload

Ebből nekem a reload és a force-reload nem működik sajnos, úgyhogy írtam egy minimál shell scriptet, ami kilövi és visszaindítja a uShare-t. Ezzel egy paranccsal lehet reloadolni (igaz valójában kinyírja és visszaindítja a processt).

nas@nas01r:~$ sudo gedit ushare.sh

# uShare kill - start as daemon script
kill -9 `pgrep ushare`
echo "uShare killed, starting uShare as daemon..."
ushare -D
echo "uShare started     [OK]"
exit 0

Az .sh-t pedig sudoval kell futtatni, hogy tudja olvasni az összes fájlt, akkor is, ha valami más user hozta létre, mint az alap:

nas@nas01r:~$ sudo ./ushare.sh

A másik lehetőség a DLNA szerverre, ami PS3-al kitűnően működik, a Playstation Media Server, amit leszedhetünk pl innen, ez egy java alapú program, aminek van grafikus felülete, és ami még jobb, át tudja kódolni a filmeket olyan formába, hogy a PS3 le tudja játszani (ez a uShare használata esetén gond lehet, ha nagyon idióta kódolású filmeket akarunk nézni), viszont iszonyatosan megeszi a gépet, így egy Atom procis vassal nem biztos, hogy megfelelő alternatíva. Ennyit a DLNA-ról, kellemes tévénképésvideónézést, valamint zenehallgatást.

Címkék: ubuntu nas dlna ushare

A bejegyzés trackback címe:

https://netfreak.blog.hu/api/trackback/id/tr231967345

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása